Warszawskie ZOO – warte odwiedzenia dla każdego

Każdy kraj ma atrakcje, które chętnie odwiedzają zagraniczni turyści. W Polsce warszawskie zoo jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez zagranicznych turystów i mieszkańców. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez zagranicznych turystów i mieszkańców. Znajduje się niemal w samym centrum stolicy, nad brzegiem Wisły i rozciąga się na ponad 40 hektarach.

Terytorium warszawskiego ZOO podzielone jest na kilka stref tematycznych, które odtwarzają siedliska poszczególnych gatunków mieszkańców. W komfortowych warunkach żyje tu około 5000 przedstawicieli fauny różnych stref klimatycznych: ssaków, bezkręgowców, ptaków, ryb.

Pomimo tak dużej skali, nie zgubisz się, ponieważ sposób podróżowania jest doskonale przemyślany. Na każdym skrzyżowaniu znajdują się drewniane znaki, dzięki którym łatwo wybrać właściwy kierunek. Fakt, że wszystkie napisy są w języku polskim, raczej nie zmyli turystów, ponieważ miejsca, w których żyją zwierzęta, są oznaczone na mapach odpowiednimi obrazkami.

Co ciekawego jest w warszawskim zoo?

Jeśli zapytasz Polaka lub Google, co warto zobaczyć z dzieckiem w pierwszej kolejności, na pewno zostanie Ci polecone warszawskie ZOO. Nazywane jest również Parkiem Żabińskich. Znajduje się tam duża kolekcja około 5 tysięcy zwierząt. Cały teren podzielony jest na strefy z klatkami kotów, zwierząt kopytnych, ptaków, ryb, płazów z różnych części świata.

Dla każdego gatunku tworzone są naturalne warunki siedliskowe i odpowiednie żywienie. Dlatego nawet przedstawiciele rzadkich zagrożonych gatunków, takich jak nosorożce pancerne, rodzą w niewoli. Zawsze jest wielu ludzi, którzy chcą zobaczyć pozowanie dumnych lwów, tygrysów, gepardów, życie słoni, hipopotamów, kangurów, małp.

Dla dzieci stworzono specjalną sekcję opartą na ulubionych bajkach dla dzieci z wesołymi kozami, królikami, lisami. Można się im dobrze przyjrzeć, a niektóre z nich pogłaskać. Cena biletu w warszawskim ZOO nigdy nie jest stała. Waha się w zależności od pory roku: od kwietnia do września 35 zł, od października do marca 25 zł.

Trochę historii

W tym roku warszawskie zoo obchodziło 95-lecie istnienia. Wenancjusz Burdziński założył je w 1928 roku i został jego pierwszym dyrektorem. Polak z urodzenia, który urodził się, wychował i mieszkał przez większość swojego życia na Ukrainie. Zaczęło się od skromnego terytorium i 500 przedstawicieli lokalnej fauny. Po jego śmierci stanowisko objął biolog Jan Żabiński. Pod jego kierownictwem zoo zostało uznane za najlepsze w Europie.

Trwało to aż do II wojny światowej. Bombardowania zniszczyły wiele budynków i klatek, część zwierząt zginęła, część uciekła, najlepsze ocalałe okazy wysłano do Niemiec. Park został zamknięty, ale te pomieszczenia, które przetrwały i lochy Jan Żabiński i jego żona Antonina stworzyli jako schronienie i ochronę dla setek Żydów z getta. Za co po wojnie rodzina otrzymała tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W 1948 roku, dzięki staraniom tych ludzi, zoo otrzymało nowe życie i zaczęło się pomyślnie rozwijać. Dziś jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej komfortowych dla swoich mieszkańców i odwiedzających.

Różnorodność zwierząt

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie znajduje się w centrum miasta, praktycznie nad brzegiem Wisły. Jest to park o powierzchni 40 hektarów z malowniczą przyrodą i egzotycznymi mieszkańcami. Rodziny z dziećmi, liczni turyści i grupy zorganizowane chętnie spędzają tu weekendy. Warszawskie ZOO stało się ulubionym miejscem odpoczynku i pozytywnych emocji dla Ukraińców, którym Polska udzieliła schronienia i pomocy od początku agresji wojskowej.

Największą popularnością wśród odwiedzających cieszy się Sala Wolnych Lotów. Jest to niewielki zadaszony obszar z bujną roślinnością i kolorowymi tropikalnymi ptakami, które latają tuż nad głową. Interesujące jest oglądanie i słuchanie ich śpiewu, a także robienie zdjęć.

Nie mniej uwagi poświęca się lokalizacjom przerażających lwów, tygrysów, wdzięcznych panter, gepardów, opancerzonych nosorożców, hipopotamów, słoni, żyraf, wielbłądów. Przyjemnością jest obserwowanie pływających niedźwiedzi polarnych i brunatnych. Niektóre miejsca znajdują się w pawilonach. Jest to akwarium, w którym można zapoznać się z podwodnym światem mórz i oceanów.

Serpentarium z 50 gatunkami gadów skaczących i pełzających – są to węże, krokodyle, kameleony, niebieskie żaby, warany.

Wycieczki i wydarzenia w warszawskim zoo

Warszawskie Zoo oferuje wiele ekscytujących wycieczek i zajęć, które pozwolą ci dowiedzieć się więcej o zwierzętach i przyrodzie. Możesz wziąć udział w wycieczkach tematycznych, uczestniczyć w interaktywnych wykładach, a nawet spędzić dzień jako opiekun zoo. Oto niektóre z oferowanych aktywności:

  • Wycieczkitematyczne: Wycieczki, które koncentrują się na konkretnych gatunkach zwierząt lub ekosystemach.
  • Interaktywnewykłady: Wykłady, podczas których można dowiedzieć się więcej o zwierzętach i ich stylu życia.
  • Dzień Zookeepera: Wyjątkowa okazja, aby spędzić dzień jako zookeeper i dowiedzieć się, jak opiekuje się zwierzętami.

Co jeszcze ma do zaoferowania warszawskie zoo?

Zwiedzenie całej ekspozycji parku zajęłoby sporo czasu. Dlatego na tych, którzy chcą odpocząć i zgłodnieć, czekają restauracje, wiele punktów z lodami i fast foodami. Tutaj dbają o komfort każdego odwiedzającego. Ci, którzy przyjdą z małym dzieckiem, ale bez wózka, otrzymają bezpłatny drewniany wózek, osoby niepełnosprawne – wózek. Nie ma ich jednak zbyt wiele, dlatego warto uzgodnić to wcześniej.

Aby osoby niewidome i bardzo słabo widzące również mogły cieszyć się zwiedzaniem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, przygotowano dla nich specjalne ścieżki z rzeźbami zwierząt wykonanymi z brązu. Znaki w alfabecie Braille’a pomagają im w orientacji i uzyskaniu potrzebnych informacji.

Dla dzieci przygotowano wspaniały plac zabaw z jodłami, ławkami, zjeżdżalniami, domkami i karuzelami. Jest też pociąg parowy, którym dzieci i dorośli mogą się przejechać. Ponadto znajduje się tu ośrodek rehabilitacji ptaków, przez który przewija się około półtora tysiąca ptaków.

Ile kosztuje wizyta w zoo?

Warszawskie ZOO można zwiedzać w każdy dzień tygodnia od 9.00 do 18.00, w weekendy i święta do 19.00. Bilet można kupić online na oficjalnej stronie internetowej lub bezpośrednio w kasie, choć trzeba będzie odstać swoje w kolejce. Od początku tego roku, ze względu na inflację, warszawskie zoo podniosło cenę, a cena w 2023 roku dla Ukraińców stała się taka sama jak dla wszystkich.

Dorosły kosztuje 35 zł, dzieci do lat trzech, osoby starsze powyżej 75 roku życia, osoby niepełnosprawne wchodzą za darmo. Preferencyjny – dzieci powyżej 3 lat, uczniowie, studenci i emeryci kosztuje 25 zł. Rodzina z jednym dzieckiem zapłaci 75 zł, 2 i więcej po 20 za każde. Tak jest w sezonie letnim od kwietnia do września. W sezonie zimowym od października do marca będzie taniej. Kasa kończy sprzedaż biletów na godzinę przed zamknięciem.

Jak wygodnie i szybko się tam dostać?

Warszawskie ZOO znajduje się w centrum stolicy nad brzegiem Wisły w pobliżu Starego Miasta, z którym łączy je most nad rzeką. Do zoo można dojść spacerem w 20 minut lub dojechać tramwajem do Ratuszowej-ZOO.

Aby dostać się do warszawskiego ZOO, należy wykonać kilka prostych kroków. Warszawskie ZOO znajduje się w dogodnej lokalizacji i jest łatwo dostępne różnymi środkami transportu.

  1. Autobusem: autobusy numer 100, 123, 173, 180, 200, 400 i 517 zatrzymują się w pobliżu zoo.
  2. Tramwajem: tramwaje numer 1, 4, 6, 13, 15, 18, 26, 28 i 44 zatrzymują się przy wejściu do zoo.
  3. Samochodem: zoo znajduje się przy ulicy Ratuszowej 1/3, 03-461 Warszawa. Znajduje się tam duży parking dla samochodów.

Latem istnieje inny sposób, aby dostać się na prawy brzeg – prom, który zabierze Cię bezpośrednio do wejścia.

Oleksandr Kowalski
Oleksandr Kowalski/ author of the article
Jestem autorem na stronie 'Poland for Ukraine'. Jako Ukrainiec, który przeprowadził się do Polski 5 lat temu, moim celem jest pomoc moim rodakom w adaptacji w nowym kraju. Na mojej stronie dzielę się doświadczeniami i poradami dotyczącymi życia w Polsce, od kwestii codziennych po bardziej złożone tematy społeczne i kulturowe. Rozumiem wyzwania, przed którymi stoją Ukraińcy przenoszący się do Polski, i staram się ułatwić im ten proces, oferując praktyczne wskazówki i wsparcie.
Poland for Ukraine

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: