Jak Ukrainiec może wyrobić paszport w Polsce?

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie zmusiła wielu Ukraińców do ucieczki przed działaniami wojennymi do pokojowych krajów. Ludzie wyjeżdżali z minimalnym dobytkiem, często bez wcześniej przygotowanych dokumentów. Polskie władze, starając się pomóc, przyjmowały uchodźców nawet bez paszportów. Ale niemożliwe jest życie w jakimkolwiek kraju bez dowodu tożsamości. Dlatego każdy, kto wyjechał za granicę, staje przed kwestią legalizacji pobytu.

Osoba może napotkać ten sam problem, gdy paszport stracił ważność, został zgubiony lub zniszczony. Aby wydać nowy, nie trzeba przekraczać granicy. Od lipca 2022 r. możliwe jest wyrobienie paszportu w Polsce, Czechach, Niemczech, Turcji za pośrednictwem ukraińskich centrów paszportowych SE „Dokument”. Lub zwrócić się z tym pytaniem do konsulatu Ukrainy.

Opcje te różnią się algorytmem składania dokumentów, kosztem i czasem produkcji. Ponadto obywatele Ukrainy mają możliwość

  • przedłużenia ukraińskiego paszportu;
  • wydać wewnętrzny dowód osobisty;
  • wymienić prawo jazdy;
  • przywrócić utracony paszport.

Jakie rodzaje paszportów są ważne na Ukrainie?

Prawdopodobnie każdy wie, że ukraińskie paszporty są dwojakiego rodzaju: wewnętrzne i zagraniczne. Pierwsze są przeznaczone do użytku w kraju i mają format książeczki lub karty identyfikacyjnej. Zawierają dane biometryczne obywatela, ale ich obecność nie daje prawa do korzystania z nich za granicą.

Paszport służy posiadaczowi do potwierdzenia obywatelstwa Ukrainy i jest wymagany do odwiedzenia większości krajów w Europie i na świecie. Wykonany jest w formie książeczki z ciemnoniebieską okładką, w której osadzony jest chip. Zawiera informacje o właścicielu, potwierdzające zapisy na stronach, odciski palców, zdigitalizowane zdjęcie, podpis. O jego obecności informuje ikona w dolnej części okładki.

Paszport można wydać w Polsce na dwa sposoby: za pośrednictwem ambasady Ukrainy lub w jednym z ukraińskich centrów paszportowych Przedsiębiorstwa Państwowego „Dokument”. Można je znaleźć pod następującymi adresami:

  • w Krakowie biuro znajduje się przy Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego;
  • w Warszawie biuro znajduje się przy Alejach Jerozolimskich 179;
  • w Gdańsku znajduje się przy ulicy Cienistej 30;
  • we Wrocławiu przy ulicy Paprotnej 7.

Kiedy mogę potrzebować nowego paszportu?

Istnieją okoliczności, które wymagają paszportu na wyjazd za granicę, gdy dana osoba znajduje się już poza Ukrainą. W tym celu należy zwrócić się do naszych przedstawicielstw dyplomatycznych, wydziałów konsularnych w kraju, w którym się znajdujemy.

Powody złożenia wniosku:

  • konieczność uzyskania pierwszego pokwitowania;
  • nazwisko lub imię zostało zmienione
  • wygaśnięcie ważności paszportu;
  • nie ma już wolnych stron
  • dokument został zniszczony lub zgubiony.

Jakie dokumenty są wymagane do wyrobienia paszportu w Polsce?

Będąc za granicą, niektórzy Ukraińcy mogą potrzebować nowego paszportu. Pojawiają się pytania, czy możliwe jest wyrobienie paszportu w Ambasadzie Ukrainy bez wyjeżdżania z Polski. Obecnie taka możliwość jest dostępna, a oprócz przedstawicielstw dyplomatycznych takie usługi świadczą niedawno utworzone centra paszportowe SE „Dokument”.

W pierwszej opcji należy wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zarejestrować się w elektronicznej kolejce do złożenia dokumentów. Tam należy wybrać miasto, datę i godzinę z oferowanych opcji.

W ośrodkach paszportowych również lepiej zarejestrować się online, aby nie musieć tłoczyć się wśród innych petentów. Co prawda można zająć miejsce w tradycyjnej kolejce, ale zazwyczaj jest ona bardzo duża. Po rejestracji przystępuje się do zbierania obowiązkowego pakietu dokumentów.

Lista zależy od rodzaju paszportu, wieku osoby i szeregu innych czynników osobistych. W ambasadzie osoby dorosłe od 18 roku życia muszą dostarczyć:

  • Paszport obywatela Ukrainy z dwiema kopiami wszystkich stron lub dowód osobisty, prawo jazdy, dowolny dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość.
  • Numer podatkowy INN i jego kserokopię.
  • Stary paszport (jeśli jest dostępny).
  • Wyciąg z Jednolitego Rejestru Dochodzeń Przedprocesowych będzie wymagany, jeśli paszport został wcześniej skradziony.
  • Formularz wniosku – do wypełnienia w momencie składania wniosku.
  • Zdjęcia są wykonywane w biurze przedstawicielstwa i wprowadzane do systemu w formie cyfrowej.

Jakie dokumenty muszą złożyć emeryci i osoby niepełnosprawne?

Jeśli osoby należące do tych kategorii są sprawne i nie są pozbawione możliwości poruszania się, procedura rejestracji przebiega zgodnie z ogólnymi zasadami. Ale do poprzedniej listy należy dodać zaświadczenie o stanie zdrowia, 2 kolorowe zdjęcia 3,5×4,5 i jedno do zeskanowania w rozmiarze 10×15.

W przeciwnym razie dokumenty są składane za pośrednictwem przedstawicieli. Jeśli nie planujesz korzystać z ruchu bezwizowego, możesz wybrać opcję bez danych biometrycznych.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Polsce?

Cena w tej kwestii będzie zależała od wyboru sposobu jego uzyskania. Jeśli wygodnie jest złożyć wniosek za pośrednictwem ambasady, koszt będzie się różnił w zależności od wieku odbiorcy:

  • Dla dziecka poniżej 16 roku życia usługi będą kosztować 166 złotych.
  • Wnioskodawca powyżej tego wieku będzie musiał zapłacić 539 zł.

Płatności dokonuje się wyłącznie w polskiej walucie, można użyć dowolnej karty, która ją posiada. Okres wyrabiania paszportu wynosi 90 dni, do czego należy doliczyć czas na jego dostarczenie.

Gotowy paszport w Polsce można uzyskać szybciej za pośrednictwem ośrodków paszportowych Przedsiębiorstwa Państwowego „Dokument”. Biura znajdują się w czterech miastach Polski: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław. Tutaj koszt wydania nie zależy od wieku.

Jeśli wybierzesz standardowy termin 20 dni, koszt oblicza się następująco:

  • 856 UAH opłaty skarbowej do tego dolicza się 375 zł za usługi polskiego operatora i plus 400 hrywien za dostawę.
  • W przypadku przyspieszonej wersji 7-dniowej opłata skarbowa wzrasta do 1496 UAH, pozostałe usługi pozostają bez zmian.

Pamiętaj tylko, że będziesz musiał zapłacić w ukraińskiej i polskiej walucie. Dlatego lepiej wyjaśnić w wybranym centrum metodę płatności: jedną kartą lub inną, czy istnieje możliwość przewalutowania.

Jak wyrobić paszport w Polsce: algorytm krok po kroku

Rozważaliśmy już, że istnieją dwie możliwe metody wyrobienia paszportu w Polsce dla Ukraińców za pośrednictwem ambasady i DG „Dokument”.

Jak to się dzieje za pośrednictwem misji dyplomatycznej:

Złożenie wniosku w kolejce elektronicznej – zgodnie z nowymi przepisami do końca 2023 r. można to zrobić tylko za pośrednictwem Diya lub Bank ID. Jeśli kilku członków rodziny potrzebuje paszportu, każdy musi zarejestrować się osobno. Mogą wystąpić problemy z dostępnością.

Złożenie dokumentów – gotowy pakiet dokumentów składa się w wybranym konsulacie o określonej godzinie. Należy jednak przyjść 15 minut wcześniej, gdyż może być wymagane dodatkowe sprawdzenie. Dorośli robią to osobiście, w przypadku dzieci rodzice lub opiekunowie. Dokumenty są sprawdzane od razu i jeśli wszystko jest zrobione poprawnie, są przekazywane do rozpatrzenia.

Czas oczekiwania wynosi 90 dni plus czas na dostarczenie dokumentów. Proces można śledzić przez Internet.

Odbiór gotowego paszportu w tym samym konsulacie. O gotowości zostaniesz powiadomiony SMS-em.

Za pośrednictwem centrum paszportowego odbywa się to w następujący sposób:

Decyzja o złożeniu wniosku o paszport w Polsce za pomocą SE „Dokument” ma wiele zalet. Nie ma obowiązkowej wizyty online (choć jest to wygodniejsze), można zająć miejsce w kolejce na żywo. Termin produkcji dokumentów jest znacznie krótszy. Z minusów – koszt jest wyższy i jest przeprowadzany w walutach różnych państw.

Dalej wszystko dzieje się praktycznie tak samo, jak w pierwszym wariancie. Zebrane dokumenty są składane osobiście, przechodzą wstępną kontrolę. Zapłać za usługi na miejscu podczas przesyłania.

Istnieje oddzielna usługa śledzenia gotowości. Aby otrzymać gotowy dokument, musisz mieć dokument ze zdjęciem, który posłuży jako dowód tożsamości.

Jak zarejestrować paszport zagraniczny przez Internet?

Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą dziś uzyskać nowy paszport, dowód osobisty, odnowić prawo jazdy bez opuszczania kraju. Każdy może to zrobić za pośrednictwem ambasady i punktu paszportowego.

Aby zamówić wyrobienie paszportu, należy wejść na stronę internetową Ambasady Ukrainy. Następnie należy znaleźć sekcję Elektroniczna kolejka, wypełnić niezbędne pozycje, podać dane osobowe nazwisko, imię, numer telefonu. Wybierasz dogodne miasto, konsulat lub wydział konsularny, w którym otrzymasz paszport. Znajdują się one w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, Gdańsku.

Znajdź żądaną usługę, zostanie Ci zaproponowana wolna data i godzina, jeśli nie będą one dostępne w danym momencie, będziesz musiał wykonać tę samą procedurę później. Rejestracja jest potwierdzana za pomocą Dija Pidpis lub Bank ID. O pomyślnym zakończeniu rejestracji zostaniesz powiadomiony SMS-em.

Dla tych, którzy chcą szybciej uzyskać paszport w Polsce, otwarte są centra paszportowe Przedsiębiorstwa Państwowego. Aby złożyć dokumenty do wyrobienia, należy zarezerwować miejsce w elektronicznej kolejce. Można to zrobić online na stronie pasport.org.ua.

Wejdź na stronę, potwierdź swój numer telefonu za pomocą Viber lub Telegram. Następnie wybierz najbliższe i dogodne dla Ciebie miasto, następnie funkcję „Wystaw dokument” i bezpłatne opcje daty i godziny.

Czy dziecko potrzebuje paszportu zagranicznego?

Ukraińcy korzystali z możliwości odwiedzania różnych krajów, a wraz z początkiem wojny na pełną skalę kilka milionów ludzi wyjechało za granicę. Większość z nich to kobiety i dzieci, niektórzy podróżowali bez odpowiednich dokumentów… Wielu znalazło schronienie i pomoc w Polsce.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, każdy obywatel Ukrainy wyjeżdżający za granicę musi posiadać dokument potwierdzający obywatelstwo. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku. Niemowlęta, które urodziły się już za granicą, muszą również posiadać paszport, aby wrócić do domu lub skorzystać z ruchu bezwizowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice/opiekunowie mogą wyrobić paszport w Polsce dla dzieci od wieku niemowlęcego. W wieku od 0 do 12 lat dokumenty składają dorośli, dzieci w wieku 12-16 lat muszą przyjść z rodzicami, aby podać dane biometryczne. Szesnastolatkowie składają dokumenty samodzielnie. Ważność paszportów jest różna i zależy od wieku. Do 16 roku życia paszport należy odnawiać co 4 lata, a w przypadku osób dorosłych co 10 lat.

Gdzie mogę uzyskać paszport dla mojego dziecka w Polsce?

Aby wrócić do domu lub odwiedzić inne kraje, konieczne jest wydanie paszportu dla dziecka, w Polsce dla Ukraińców taka możliwość jest zapewniona. W celu rejestracji nie jest konieczny powrót do kraju ojczystego, można go zamówić w przedstawicielstwach dyplomatycznych i centrach paszportowych SE „Dokument”.

Algorytm działań jest następujący:

  • zarejestrować się w elektronicznej kolejce, jeśli jest kilkoro dzieci, każde osobno;
  • wybrać miasto i czas wizyty;
  • zapłacić cło państwowe i usługi;
  • zebrać niezbędne dokumenty;
  • o wyznaczonej godzinie przyjść z przygotowanym pakietem i dzieckiem, jeśli ukończyło 12 lat;
  • po przekazaniu dokumentów otrzymasz kupon i będziesz mógł śledzić gotowość po numerze.

Powyżej w artykule można znaleźć informacje o tym, w jakich miastach znajdują się te instytucje i jak poprawnie złożyć wniosek. Aby złożyć wniosek, możesz skorzystać z elektronicznej kolejki lub zająć miejsce w tradycyjnej kolejce na żywo. Niestety, nie będziesz mógł wypełnić wniosku online, ponieważ po ukończeniu 12 roku życia musisz podać dane biometryczne i osobiście odebrać gotowy paszport.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu dla dziecka?

Po zajęciu miejsca w elektronicznej kolejce, uiszczeniu opłaty skarbowej i usług, należy zgromadzić niezbędne dokumenty. Od 14 roku życia należy przedstawić dowód osobisty, akt urodzenia – od 0 do 16 roku życia. Jeśli dziecko urodziło się za granicą, będzie to wymagane do 18 roku życia.

Do wydania paszportu w Polsce wymagana będzie zgoda drugiego rodzica, poświadczona pieczęcią notarialną. W przypadku, gdy jeden z rodziców jest odpowiedzialny za wydanie paszportu. Potrzebny będzie również dowód wpłaty, 2 zdjęcia o wymiarach 3,5×4,5. Od 12. roku życia są one wykonywane na miejscu podczas składania dokumentów. W przypadku młodszych dzieci do dalszego skanowania przesyłane jest zdjęcie 10×15. Obraz musi być duży i zajmować 80% zdjęcia.

Małoletni, którzy ukończyli już 12 lat, muszą być obecni przy odbiorze gotowego paszportu.

Oleksandr Kowalski
Oleksandr Kowalski/ author of the article
Jestem autorem na stronie 'Poland for Ukraine'. Jako Ukrainiec, który przeprowadził się do Polski 5 lat temu, moim celem jest pomoc moim rodakom w adaptacji w nowym kraju. Na mojej stronie dzielę się doświadczeniami i poradami dotyczącymi życia w Polsce, od kwestii codziennych po bardziej złożone tematy społeczne i kulturowe. Rozumiem wyzwania, przed którymi stoją Ukraińcy przenoszący się do Polski, i staram się ułatwić im ten proces, oferując praktyczne wskazówki i wsparcie.
Poland for Ukraine

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: