Jak kupić ukraińskie leki w Polsce?

Wybuch rosyjskiej wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie dramatycznie zmienił życie wielu Ukraińców. Uciekając przed ostrzałem i okupacją, ludzie musieli opuścić swoje domy z minimalnym dobytkiem. Nie wszyscy byli w stanie zabrać ze sobą dokumenty i zwykłe leki. A ci, którzy zabrali apteczkę, zostali już z niej opróżnieni.

Wielu uchodźców znalazło schronienie i pomoc na polskiej ziemi. Znajdując się w nieznanych warunkach obcego kraju, natychmiast muszą rozwiązać szereg poważnych kwestii: co zrobić w przypadku choroby, jakie leki kupić i gdzie je znaleźć. W Europie ukraińskie leki nie są sprzedawane i nie ma wielu o znanych nazwach. Ale zawsze można znaleźć leki o podobnym działaniu.

W tym artykule opowiemy, jak znaleźć analogi leków w Polsce dla Ukraińców. Należy zauważyć, że leki są sprzedawane wyłącznie na receptę. W skrajnych przypadkach wystarczy nawet ukraińska recepta wystawiona przez lekarza. Ponieważ zgodnie z polskim prawem akceptowane są recepty wystawione poza Unią Europejską.

Istnieją jednak wyjątki w postaci bardzo ograniczonej listy leków na receptę, które nie wymagają recepty lekarskiej.

Co powinno znaleźć się w każdej domowej apteczce?

Aby móc szybko zareagować na niespodziewany uraz lub pogorszenie stanu zdrowia, konieczne jest posiadanie pod ręką odpowiednio skompletowanej domowej apteczki. Pozwoli to na udzielenie natychmiastowej pomocy w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Lekarze zalecają, by mieć ją zawsze przy sobie:

 • Środki przeciwbólowe – pomogą w przypadku bólu głowy, zęba, reumatycznego i innych, niwelując objawy lub łagodząc dolegliwości.
 • Na przeziębienie – są to środki przeciwgorączkowe, na gardło, kaszel i katar.
 • Na gojące się rany i oparzenia – zaleca się posiadanie w każdym domu Pantenolu, produktów antyseptycznych i gojących rany w postaci roztworu, maści, kremu, sprayu.
 • Leki przeciwhistaminowe – łagodzą katar alergiczny i inne objawy alergii, a także swędzenie i obrzęk po ukąszeniach owadów.
 • Sorbenty – są stosowane w przypadku różnego rodzaju zatruć.
 • Środki na biegunkę – mogą być potrzebne w przypadku zatrucia pokarmowego, stresu emocjonalnego, po długim pobycie na słońcu.
 • Środki antyseptyczne – nadtlenek wodoru i bardziej nowoczesne produkty

Jeśli znajdziesz się w obcym kraju bez własnej apteczki, nie denerwuj się, będziesz w stanie znaleźć odpowiednie analogi leków w Polsce dla wszystkich zwykłych leków.

Co można znaleźć w Polsce bez recepty?

Kraje europejskie traktują tę kwestię bardzo poważnie i nie będzie można kupić termometru rtęciowego bez recepty. Aby kupić leki na choroby przewlekłe, należy udać się do specjalisty. Istnieją jednak pewne grupy leków, które można znaleźć na rynku:

 • biologicznie aktywne suplementy diety;
 • leki przeciw przeziębieniu;
 • leki przeciwgorączkowe;
 • środki przeciwbólowe (leki przeciwbólowe);
 • leki homeopatyczne;
 • leki ziołowe;
 • produkty kosmetyczne.

Są one sprzedawane nie tylko w aptekach, ale także na stacjach benzynowych, w centrach handlowych i online. Jeśli nie wiesz, jakie tabletki na alergię kupić w Polsce, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Specjalna ustawa przyjęta w Polsce pozwala Ukraińcom szukać pomocy w lokalnych klinikach. Istnieje również infolinia dla uchodźców z Ukrainy, gdzie można znaleźć adres najbliższej przychodni, lekarza rodzinnego lub apteki. Można również uzyskać konsultację online, korzystając z usług telemedycznych.

Co powinienem zrobić, jeśli potrzebuję środków uspokajających?

Działania wojenne na Ukrainie stały się poważnym stresem dla wielu osób i wywarły negatywny wpływ na układ nerwowy. Aby zachować spokój i równowagę, ludzie muszą uciekać się do leków. Środki uspokajające są stosowane jako część kompleksowego leczenia lub niezależnie w następujących przypadkach

 • zaburzenia nerwicowe
 • menopauza
 • arytmia
 • chroniczne zmęczenie
 • wypalenie emocjonalne.

Aby przezwyciężyć te dolegliwości, często konieczne jest przyjmowanie leków. W aptekach można kupić niektóre leki uspokajające w Polsce bez recepty. Jeśli przyjmowanie leków uspokajających stało się normą i próbujesz znaleźć znane nazwy w aptekach. Nie trać czasu, zwróć uwagę na analogi leków w Polsce:

 • Ukraiński Tenoten można zastąpić Pluscard.
 • Barboval i Corvalol są zastępowane przez Krople uspokajające.
 • Waleriana jest identyczna z Krople walerianowe, Persen Noc.

Mogą być również stosowane jako środki uspokajające: Magne B6 Forte, Labofarm, Optimum, VALDIX.

Środki dezynfekujące i gojące rany

Małe skaleczenia, oparzenia i zadrapania nie są powszechnie leczone przez lekarzy, ale nie należy ich ignorować. Aby zapobiec infekcji, należy je leczyć środkami antyseptycznymi. Należy to zrobić natychmiast lub tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec stanom zapalnym i ropieniu. W aptekach są one sprzedawane w postaci roztworów, kremów i maści.

Płynne preparaty są stosowane do leczenia podstawowego. Antyseptyki to produkty do pielęgnacji ran, które zapobiegają przedostawaniu się mikroorganizmów: bakterii, wirusów, grzybów.

Jak zastąpić nadtlenek wodoru w Polsce i inne środki antyseptyczne?

Terminowe leczenie uszkodzonych tkanek pomoże uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zazwyczaj każda ukraińska rodzina ma w swojej domowej apteczce sprawdzony od pokoleń nadtlenek wodoru – Polską Wodę utlenioną 3%.

Jest to 3% roztwór na bazie nadtlenku wodoru, który ma silne działanie utleniające. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach: dezynfekuje rany i jest wykorzystywany w kosmetologii

Chlorheksydyna jest obecnie uznawana za nowocześniejszą i skuteczniejszą, a w Polsce dostępna jest w kilku wersjach o różnym przeznaczeniu. Jej analogiem do antybakteryjnego leczenia ran skóry jest Bepanthen Plus. Ten dwuskładnikowy produkt dezynfekuje ranę i przyspiesza jej gojenie. Corsodyl jest przeznaczony do płukania gardła i jamy ustnej.

Co kupić na gojenie się ran?

Furatsilin to kolejny znany, ale wciąż bardzo istotny środek antyseptyczny, w Polsce zastąpiony przez Glimbax i Hascosept. Są one stosowane w leczeniu uszkodzonej skóry i błon śluzowych, w stomatologii do leczenia jamy ustnej i gojenia dziąseł.

Ropne rany i zakażone oparzenia są leczone maściami. Do użytku zewnętrznego maść Vyshnevsky’ego jest skuteczna, ale nie jest sprzedawana w Polsce. Ale jako alternatywę zaleca się zakup Polyvinox (Balsam Szostakowskiego).

Levomecol jest skutecznym środkiem gojącym rany w przypadku ropienia, owrzodzeń troficznych, czyraków, odleżyn i odleżyn; w Polsce do tych celów zaleca się Maxibiotic, Polibiotic, Tribiotic Nitrofurazon.

Jak zastąpić zwykłe leki przeciwbólowe?

Każdy zna ból: bóle głowy, bóle zębów, bóle pleców spowodowane różnymi chorobami i urazami. To znacznie pogarsza jakość życia, ogranicza możliwości, a zatem wymaga szybkiej reakcji. Do takich celów konieczne jest posiadanie skutecznych leków. Wiele leków przeciwbólowych można kupić bez recepty. Są one dostępne w różnych postaciach dawkowania: tabletki, żele, ampułki do wstrzykiwań, roztwory, proszki i maści.

Leki przeciwbólowe

Zapewniają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, obejmują one:

 • Analgin;
 • Paracetamol;
 • Nurofen;
 • Kwas acetylosalicylowy.

W przypadku bólów mięśniowych do znieczulenia miejscowego stosuje się Menowazynę; w Polsce jej analogami są Metafen żel Forte, Maść Niedźwiedzia, Maść końska.

Środki na reumatyzm, bóle stawów i pleców

Dla osób cierpiących na reumatyzm i bóle kręgosłupa niezbędne są leki o dłuższym działaniu przeciwbólowym. Grupa chorób reumatoidalnych obejmuje choroby stawów, kości i mięśni związane z procesami zapalnymi. W celu złagodzenia objawów bólowych lekarze przepisują niesteroidowe leki przeciwzapalne, które znacznie łagodzą dolegliwości.

Do tej kategorii należy Nimesil (w Polsce Nimesil lub AulinDol) – leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Pomagają przy bólach zębów, głowy, reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ale leki te zapewniają jedynie ulgę w bólu, nie mają efektu terapeutycznego.

Nie mniej popularne opcje, które można kupić bez recepty to Voltaren, Fastum-gel, Diclofenac i jego zamiennik w Polsce: Olfen, Dicloberl Retard, Voltaren, Diclomax. Dostępny jest w postaci tabletek i kapsułek, roztworów do wstrzykiwań, żeli do użytku zewnętrznego oraz sprayów.

Leki przeciwskurczowe

Ból może być spowodowany różnymi przyczynami: urazami, procesami zapalnymi, skurczem narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych. Może powodować kolkę wątrobową, bóle głowy i nerek, jelit, oskrzeli, dróg moczowych. Ostry skurcz mięśni tych narządów prowadzi do ich zwężenia, nieprawidłowego funkcjonowania i silnego bólu. Aby złagodzić ten stan, stosuje się leki przeciwskurczowe.

Leki przeciwskurczowe można kupić w różnych wersjach: w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań, kapsułek, świec. Najpopularniejsze z nich to Spasmolgon, Combispasm, No-Spa i Spastyna. Można je kupić w polskich aptekach bez recepty.

Środki na przeziębienie

Z reguły człowiek przeziębia się częściej niż raz w roku. A jeśli jest to rodzina, to z takimi chorobami trzeba sobie radzić dość często. Ponadto można złapać grypę i ból gardła. Środki przeciwkaszlowe pomagają się ich pozbyć. Jest to dość szeroka grupa leków: na katar, ból gardła, kaszel i gorączkę.

Nie ma leków do szybkiego leczenia przeziębienia, ale stosując ten kompleks, każdy może znacznie złagodzić przebieg choroby. Aby obniżyć wysoką temperaturę, potrzebne będą leki przeciwgorączkowe. Najpopularniejsze z nich to: Analgin, Paracetamol, Nurofen, Ibuprofen, Kwas acetylosalicylowy. W polskiej wersji dostępne są Nurofen forte, Ibalgin, ARAR, Panadol, Paracetamol.

Na katar można kupić Nasivin, Xylometazolin, Xylorin, Acatar. Neo-angin, Tantum Verde pomoże z bólem gardła. W leczeniu kaszlu Mucaltin można zastąpić Alti-sir lub Rubital, Ambroksol można przyjmować zamiast Lasolvan, Flavamed dla dzieci – syrop Flegamina.

W przypadku chorób przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego są bardzo powszechne, ponieważ występują we wszystkich grupach wiekowych. Na problemy trawienne cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli. Lekarze wymieniają następujące przyczyny dolegliwości:

 • niezdrowa dieta;
 • ciągły stres;
 • nałogi; palenie, alkohol;
 • niektóre rodzaje leków;
 • infekcje.

Opracowano skuteczne leki przywracające układ trawienny. Powinieneś odwiedzić gastroenterologa, aby ustalić przyczynę dolegliwości i otrzymać odpowiednie leczenie. Aby poprawić trawienie, stosuje się leki wytwarzane z enzymów trzustkowych, które pomagają trawić pokarm.

Jeśli na Ukrainie stosowałeś Mesim, Denol, Pancreatin, w Polsce możesz je zastąpić Neo Pancreatinum, Lipancrea, Kreon Travix. Są one dostępne w postaci tabletek, kapsułek, proszków.

Enterosorbenty

Sorbent to substancja, która wychwytuje i usuwa toksyny, alergeny pokarmowe z organizmu człowieka i pomaga przywrócić trawienie. Istnieje wiele naturalnych opcji, takich jak węgiel drzewny, błonnik, otręby.

Współczesna farmakologia oferuje w tym celu leki enterosorbentowe. Gdy znajdą się w jelitach, wiążą toksyczne substancje i wydalają je, oczyszczając narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne. Atoxil jest bardzo skuteczny w leczeniu zatruć pokarmowych i alkoholowych; w Polsce jego analogiem jest Silicolgel. Innym bardzo skutecznym lekiem, który jest również stosowany w przypadku zatrucia chemicznego i przedawkowania narkotyków, jest Enterosgel, który jest również dostępny w Polsce, gdzie jest produkowany w tubkach w postaci pasty.

Leki te stosuje się w następujących przypadkach: zatrucia pokarmowe, trucizny, chemikalia, zatrucia lekami, alergie, dysbioza. Są stosowane w leczeniu biegunki i zaparć.

Co robić w przypadku zaburzeń trawienia?

Zaburzenia układu pokarmowego często prowadzą do biegunki lub zaparć. W pierwszym i drugim przypadku niezbędne są skuteczne leki. Oprócz enterosorbentów, które oczyszczają przełyk, potrzebne są leki eliminujące nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku biegunki, zamiast Loperamidu, który jest popularny na Ukrainie, można znaleźć Laremid lub Stoperan.

Od dawna nie jest tajemnicą, że zaburzenia żołądkowe są spowodowane złym odżywianiem, złymi nawykami i brakiem aktywności fizycznej.

Przyczyny zaparć:

 • żywność o niskiej zawartości błonnika w diecie;
 • niewystarczające spożycie wody;
 • siedzący tryb życia;
 • nadmiar produktów białkowych.

Eliminacja przyczyn i leki pomogą przywrócić zdrowie. Najpopularniejszym środkiem przeczyszczającym w Polsce jest Pikopil. Dostępny jest w postaci kropli i tabletek.

Pleśniawki: co to jest i jak leczyć?

Jest to dość powszechna choroba wywoływana przez grzyby drożdżoidalne z rodzaju Candida, zwane kandydozą. Występują one w organizmie wielu osób w błonach śluzowych: jamy ustnej, jelita grubego, zewnętrznych narządów płciowych kobiet i pochwy. Można się nimi zarazić poprzez używanie cudzych ręczników, źle wypraną pościel, kąpiele w wodzie i basenach czy pocałunki.

Choroba ta jest diagnozowana u osób różnych kategorii: dorosłych kobiet i młodych dziewcząt, mężczyzn, a nawet niemowląt. U zdrowej osoby obecność tych grzybów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia; choroba rozwija się tylko w określonych warunkach:

 • długotrwałe leczenie antybiotykami
 • brak równowagi hormonalnej;
 • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych:
 • nieodpowiednia higiena.

Aby uzyskać dokładną diagnozę, w przypadku pojawienia się objawów należy skonsultować się ze specjalistą. Leczenie zalecane jest w zależności od wieku i odporności przez jeden lub dwa dni za pomocą kapsułek dopochwowych i świec przeciw pleśniawkom – w Polsce są to Albivag Kadefarm, Gynoxin Uno/Optima. Ponadto w Polsce dostępne są kremy Clotidal, Clotrimazolum GSK/Hasco, żel do higieny intymnej Dermoxen Optima oraz tabletki na pleśniawki: Macmiror, Fluomizin.

Postaraliśmy się zebrać dla Ciebie informacje o najpopularniejszych lekach, które pomogą Ci przywrócić zdrowie i komfortowe życie.

Jak przetłumaczyć polskie instrukcje dotyczące leków na język ukraiński?

Problemy ze zrozumieniem polskich instrukcji leków dla Ukraińców

Ukraińcy mieszkający w Polsce mają trudności ze zrozumieniem polskich instrukcji stosowania leków. Instrukcja zawiera ważne informacje o dawkowaniu, sposobie podawania i możliwych skutkach ubocznych leku. Jednak ze względu na barierę językową wiele osób ma trudności z odczytaniem i zrozumieniem tych informacji.

Możliwości korzystania z elektronicznej wersji ulotki w języku ukraińskim

Istnieje jednak rozwiązanie dla osób borykających się z tym problemem – elektroniczna wersja ulotki w języku ukraińskim. Baza danych e-PIL zapewnia dostęp do informacji o lekach przetłumaczonych na język ukraiński. Aby uzyskać dostęp do tej bazy, należy pobrać specjalną aplikację na swój smartfon lub tablet. Korzystając z kodu QR znajdującego się na opakowaniu leku, można uzyskać instrukcje przetłumaczone na język ukraiński.

Przydatność i ograniczenia bazy danych e-PIL do tłumaczenia instrukcji leków

Baza danych e-PIL jest przydatnym narzędziem do tłumaczenia polskich instrukcji leków na język ukraiński. Dostarcza informacji na temat dawkowania, sposobu podawania i możliwych skutków ubocznych leku. Należy jednak zauważyć, że baza danych e-PIL zawiera tylko leki na receptę. Ponadto aplikacja jest nadal w fazie testów, więc mogą występować pewne usterki. W każdym przypadku zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat leku i jego stosowania przed przyjęciem jakichkolwiek leków. Wyszukiwanie polskich analogów ukraińskich leków: skuteczność, dostępność i tłumaczenie instrukcji

Oleksandr Kowalski
Oleksandr Kowalski/ author of the article
Jestem autorem na stronie 'Poland for Ukraine'. Jako Ukrainiec, który przeprowadził się do Polski 5 lat temu, moim celem jest pomoc moim rodakom w adaptacji w nowym kraju. Na mojej stronie dzielę się doświadczeniami i poradami dotyczącymi życia w Polsce, od kwestii codziennych po bardziej złożone tematy społeczne i kulturowe. Rozumiem wyzwania, przed którymi stoją Ukraińcy przenoszący się do Polski, i staram się ułatwić im ten proces, oferując praktyczne wskazówki i wsparcie.
Poland for Ukraine

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: